Základní umělecká škola
 

Benefiční koncert

Rubriky: Kultura
Lukáš Bartoš  Sdílet článek na nebo

Nádherný hudební zážitek slibuje Benefiční koncert, který se bude konat 8. července 2018 v 19.00 v Horácké galerii. Harfistka Vanda Šabaková se svým otcem klavíristou …

Benefiční koncert

Nádherný hudební zážitek slibuje Benefiční koncert, který se bude konat 8. července 2018 v 19.00 v Horácké galerii. Harfistka Vanda Šabaková se svým otcem klavíristou Luďkem Šabakou si připravili jak sólové tak komorní skladby. Stojí za zmínku, že s nezměněným programem poté odjíždí na japonské turné. Předprodej vstupenek byl již v pokladně Horácké galerie zahájen. Neváhejte, nebudete litovat!

Vanda Šabaková (*2002) pochází z umělecké rodiny. Studiu harfové hry se věnuje od svých pěti let pod vedením sóloharfistky Filharmonie Brno, Pražské komorní filharmonie a profesorky konzervatoří v Ostravě, Brně a Plzni Ivany Dohnalové.

Svoji koncertní činnost započala již v raném věku; nelze nejmenovat první cenu ve své kategorii na Mezinárodní harfové soutěži v srbském Novém Sadu, první cenu a titul absolutní vítězky v Soutěži konzervatoří České republiky, účast na Mezinárodních harfových dnech v Ostravě, koncerty spolu se členy Staatskapelle Dresden, s Kammerorchester ohne Dirigenten Dresden, každoroční přímé přenosy pro Český rozhlas Vltava či trvalou spolupráci s Kutnohorským komorním orchestrem.

V říjnu roku 2017 vystoupila jako sólistka v Diettersdorfově Koncertu A dur na Festivalu mladých evropských umělců ve Lvově za doprovodu Lvovské flharmonie a koncem července uvede v Japonsku spolu se svým otcem unikátní sonáty pro harfu a klavír Jana Ladislava Dusíka a jeho souputníka Françoise Josepha Nadermana.

Vanda Šabaková hraje na nástroje renomované americké firmy Lyon & Healy; její první harfou byl model Ogden, poté přešla na model Chicago 40 a nyní vlastní model Style 23 Bronze.

Luděk Šabaka (*1966) na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži „Virtuosi per Musica di Pianoforte“. Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží.
Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý.

Vystupuje na významných světových pódiích – Musikverein, Wiener Konzerthaus, Semperoper Dresden, Teatro Dal Verme Milano, Salamanca Hall Gifu, Muza Kawasaki Hall Tokyo, Cascade Hall Tokyo, Brick Hall Nagasaki, The Opera House of National Grand Theatre Beijing atd., spolupracuje s významnými zahraničními umělci, pravidelně vede kurzy klavírní techniky v Tokiu. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989 – 2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009 – 2010 vyučuje na pobočce ZUŠ v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.