Akordeonisté přeskakují mety nejvyšší!

Lukáš Bartoš  Sdílet článek na nebo

Historické úspěchy novoměstské ZUŠ K podpoře růstu talentovaných žáků, k výměně zkušeností a porovnávání výsledků studia jsou určeny přehlídky a soutěže žáků základních uměleckých škol …

Akordeonisté přeskakují mety nejvyšší!

Historické úspěchy novoměstské ZUŠ

K podpoře růstu talentovaných žáků, k výměně zkušeností a porovnávání výsledků studia jsou určeny přehlídky a soutěže žáků základních uměleckých škol pořádané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Po třech letech letos přišla řada na soutěž ve hře na akordeon.

Program se začíná nacvičovat půl roku až rok dopředu, aby interpretace byla co nejdokonalejší. Výběr skladeb je v rukou pedagoga, mnohdy je třeba notový materiál ještě upravit žákovi na míru. Leckdy je těžké odhadnout při zadávání skladeb vývoj a schopnosti žáka, co a jak bude schopen žák zahrát v době soutěže.

Soutěž probíhá na okresní, krajské a celostátní úrovni. Do dalšího kola vždy postupují vítězové.

Martin Obr, Nina Mahlová a Marieta Hubáčková

– akordeonová reprezentace Nového Města na Moravě

ZUŠ Jana Štursy Nové Město na Moravě reprezentovaly na letošním soutěžním ročníku dvě žákyně z akordeonové třídy MgA. Martina Obra – Marieta Hubáčková v 0. kategorii do věku 9 let a Nina Mahlová v I. kategorii do věku 10 let.

Prvním měřením sil bylo kolo okresní. To se konalo 14. 2. 2019 v sále Podpalubí na ZUŠ v Novém Městě na Moravě. Zúčastnilo se ho 12 soutěžících ze ZUŠ Nové Město na Moravě, ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem, ZUŠ Velké Meziříčí a ZUŠ Velká Bíteš. Nina s Marietou získaly 1. místo.

Dalším soubojem bylo krajské kolo, které proběhlo 27. 3. 2019 na ZUŠ ve Velkém Meziříčí. Soutěžního klání se zúčastnili žáci ZUŠ ze všech pěti okresů kraje Vysočina.

Motivace zvítězit byla veliká, poněvadž šlo o postup na závěrečné celostátní kolo. Potvrdili jsme kvalitu našeho oddělení – Nina i Marieta předvedly precizní výkon a zaslouženě získaly ve svých kategoriích 1. ceny.

Naší ZUŠ se tak povedlo to, co ještě nikdy předtím – na celostátní kolo postoupili 2 žáci z jednoho oboru!

Organizátorem ústředního kola byla ve dnech 10. – 12. 5. 2019 ZUŠ Terezie Brzkové Plzeň.

Víkendového klání se v sólových kategoriích zúčastnilo 130 žáků ve věku 7 – 19 let. V základním uměleckém školství je napříč republikou mnoho výborných pedagogů, jejich žáci hrají na mezinárodní úrovni. Taktéž nároky na posuzování předvedených výkonů ze strany poroty se neustále zvyšují a jenom ty dokonalé výkony mají v ústředním kole šanci na úspěch.

0. kategorie Mariety byla zastoupena 17 soutěžícími, kategorie Niny byla ještě početnější – 20 soutěžících. Holky zabojovaly s maximálním vypětím a byly následně oceněny sedmičlennou odbornou porotou.

Marieta Hubáčková získala 2. místo v soutěžní kategorii žáků do 9 let.

Nina Mahlová získala 1. místo v soutěžní kategorii žáků do 10 let.

Obě žákyně vynikajícím způsobem reprezentovaly nejen ZUŠ Jana Štursy Nové Město na Moravě, ale i celý kraj Vysočina. V silné konkurenci těch nejlepších akordeonistů z celého Česka jsme dokázali, že se s námi musí počítat!

Poděkování patří i ředitelce ZUŠ Jana Štursy Evě Mošnerové za podporu a vytvoření co nejlepších podmínek pro přípravu na soutěž.

Martin Obr, vyučující