Základní umělecká škola

Letní hudební aktivity studentů ZUŠ Jana Štursy

/ Lukáš Bartoš

Od pondělka 11.7. do pátku 15.7.2022 se v kostelíku sv. Václava v Dolním Čepí uskutečnil už pátý ročník festivalu komorní hudby Komořinka s Akvartetem. Festival …

Letní hudební aktivity studentů ZUŠ Jana Štursy

Od pondělka 11.7. do pátku 15.7.2022 se v kostelíku sv. Václava v Dolním Čepí uskutečnil už pátý ročník festivalu komorní hudby Komořinka s Akvartetem. Festival pořádá bystřický spolek Akvarteto, který ve spolupráci s obcí Ujčov tento starobylý kostel pro své letní hudební produkce využívá už od roku 2016. Návštěvníci festivalu mohli letos navštívit pět festivalových koncertů a poslechnout si lidové písně, pozdně renesanční tvorbu, jazz, operu i smyčcovou klasiku v podání jak pokročilých amatérů, tak i profesionálních umělců.

Letošní ročník byl spojen s workshopy pro žáky ZUŠ, kteří se od pondělka až do pátku na pravidelných zkouškách pod vedením učitelek ZUŠ z Kopřivnice, Veselí na Moravě a z Nového Města na Moravě připravovali na společná vystoupení v rámci závěrečného koncertu. Studentky smyčcového oddělení ze tříd Vandy Teocharisové a Evy Mošnerové se na festivalu seznámily s interpretací moravských lidových písní a zahrály si společně se svými lektorkami ve smyčcovém kvintetu i cellovém triu. Jistě velmi cennou zkušeností byla pro ně příležitost možnost nejen poslechnout si všechny festivalové koncerty různých žánrů, ale i osobně se seznámit se s dalšími umělci, kterých se na festivalu vyskytlo kolem třiceti. S významným českým theorbistou Markem Kubátem a s báječnou multiinstrumentalistkou a zpěvačkou Aničkou Mikolajkovou si mohly i na závěrečném koncertu zahrát.

Děvčata vzkazují:
„Celý týden jsme nacvičovaly na páteční závěrečný koncert různé skladby formou workshopů, kterými nás provázely tři paní učitelky – Jana, Katka a Vanda. Každý den jsme chodily na večerní koncerty, pokaždé jiného žánru. Všechny koncerty byly hezké, ale nejvíce se nám líbil jazzový koncert od kapely Srnčí a Kočičí. Jsme moc rády, že jsme mohly přijet, užít si celý tento týden naplno a nasbírat spoustu nových zkušeností. Pokud to situace dovolí, příští rok nás tu máte zas.“

Festivalu se zúčastnili i absolventi ZUŠ Jana Štursy: všemi festivalovými koncerty improvizovaným slovem skvěle provázela Tereza Oravcová a ve čtvrtek a v pátek si na festivalu zahrál báječný Marek Peňáz.

Podrobnější informace o festivalu zde: https://www.akvarteto.cz/tag/komorinka-s-akvartetem-2022/

V prvním srpnovém týdnu se v ZUŠ Jana Štursy konal druhý ročník kurzů komorní hry, který byl tentokrát zaměřený výhradně na smyčcové kvarteto. Žákyně si splnily svůj sen a zahrály si současnou minimalistickou skladbu Experience, na kterou jim ve školním roce už nezbyl čas, a dále se seznámily s interpretačně náročnou hudbou W.A. Mozarta skrze část jeho Malé noční hudby. Studijně intenzivní kurzy kvarteto završilo malým veřejným koncertem v parku na novoměstském náměstí.